Sonucu değiştiremiyorsan kahraman ol

Sonucu değiştiremiyorsan kahraman ol

Hayatta bazen insan öyle bir çıkmaza girer ki, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşünür. Artık her şey bitti dediği ne sıkıntılar geride kalmıştır aslında hepsi unutulur. İntihar edenlerin sıkıntısı da çaresizliktir. Oysa ki Allah (c.c) Kur’an-ı Kerim de “Her zorluktan sonra bir kolaylık vardır” buyurmuştur.

Daha birinci sınıftaydım. Öğle yemeğine çıkmamıza birkaç dakika kalmıştı. Kapı açıldı okul müdürü ile birlikte sınıfa önlüklü iki kişi daha girdi. Aşı yapacaklarını söylediler. Beklemediğimiz bir sürprizdi ve hepimiz korkmuştuk. Herkes için ayrı enjektör yoktu o yıllarda. Masanın üstüne bir mum yaktılar. Her defasında enjektörü mumun üstüne tutup sıradakine aşı yapılıyordu.

Müdür “Çocuklar, ilk önce kim aşı yaptırmak ister?” diye sordu. Sınıf bir anda sessizleşti. O sırada düşündüm. İlk de olsam son da olsam kaçamayacağımı, eninde sonunda sıranın bana geleceğini anladım. Ve bir cesaret elimi kaldırdım. İlk aşıyı ben oldum. Sınıf beni alkışladı. Herkes kadar bende korkuyordum ve hepimiz aşı olduk. Ama ben kahraman oldum. İlk benim acım geçti. Ve yıllardır bu anım kulağımda küpe oldu. Bitmeyen dert geçmeyen sıkıntı yoktur dostlar. Sonucunu değiştiremeyeceğiniz şeyler için canınızı sıkmayın. Ayaklarınızın üstünde durmaya çalışın. Ne öleni diriltebilir, ne gideni getirebilirsiniz.

Hayatınız boyunca düştüğünüz de olacak koştuğunuzda. Zaman zaman kahkahalarla gülecek, zaman zaman hıçkıra hıçkıra ağlayacaksınız. Ama ne olursa olsun sizi yaratana sığınacaksınız.  Çünkü “Her zorluktan sonra bir kolaylık vardır.” (İnşirah suresi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sivas HaberSivas'a Haber