Şart ne demek?

Şart ne demek?

İnsanız, başımıza bir musibet geldiğinde dua ediyor, Allah’a yalvarıyoruz. Her şey yoluna girdiğinde unutuyoruz. Ve Allah ne kadar sıkıntı verirse o kadar çok anıyoruz. Sıkıntılarımı gider diye yalvarıyoruz ancak sıkıntıları giderdiğinde unutuyoruz.

Rabbim insanları farklı imtihanlarla sınıyor. Kimi savaşın zulmün içinde, kimisi bereketin bolluğun içinde. Bir yanda ezanlar susmasın diye can verenler, bir yanda ezan okunurken eğlencesini bölmeyip namaz dahi kılmayanlar. Bir deprem oluyor herkes Kur’an’a namaza sarılıyor. Sıkıntısı geçince geri bırakıyor. Bir hastalık oluyor Allah’a yalvarıyor şifasını bulunca Allah’ı unutuyor.

     Siz her savaşta öleni şehit mi sanıyorsunuz? Şehit olmak için önce Müslüman olmak lazım. Ölüme zorla değil, Allah rızası için gitmek lazım. Diploma almanın şartı nedir? Okula gitmek. Memur olmanın şartı nedir? KPS Sınavından yeterli puanı almak. Müslüman olmanın şartı nedir? Namaz kılmak. Okula gitmeden diploma alınmıyorsa, KPS Sınavına girmeden memur olunmuyorsa namaz kılmadan nasıl Müslüman olunabilir? Müslüman olmayan savaşta dahi ölse nasıl şehit olabilir?

Her şeyi yoktan var eden Allah’ın şartı ÖSYM’nin şartından basit değil dostlar. Dünyada torpil bulabilirsiniz. İnsanları kandırabilirsiniz ama Allah’ı kandıramazsınız. Hesap gününde Allah’tan başka ne bir dost ne bir yardımcı bulabilirsiniz. Öyleyse başınıza bombalar yağmıyorken, felaketler kapınızı çalmıyorken, bütün samimiyetinizle Allah’a yönelin. Kıyamet geçen ömrünüz kadar yakın. Nasıl geçtiğini bilmeden kendinizi mahşerde bulacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sivas HaberSivas'a Haber